Jdi na obsah Jdi na menu

Výroba terária

 

Výroba terária

Nejprve než začneme s výrobou terária, by jsme měli vědět, kolik zvířat chceme chovat a podle toho se odvíjí i velikost terária. Jakmile máme v tom jasno, můžeme se pustit do návrhu, jak by naše tarárium mělo vypadat. Necháme si nařezat všechny díly, které k výrobě terária potřebujeme. Nařezané díly smontujeme šrouby, vyřežeme otvory pro mřížky (větrání) a můžeme začít s výrobou pozadí.

Pozadí do terária můžeme si vytvořit různými technologickými způsoby (pajkou, horkovzdušnou pistoli, montážní pěnou). My si vybrali způsob pajkou a trochu nám napomohla i horkovzdušná pistole.

  • Na přípravu pozadí potřebujeme polystyrenovou desku o velikosti, kterou potřebujeme. Osobně používáme 5cm na zadní stěnu terária a 2cm na boční stěny terária. Nejprve si na desku budoucí stěny nakreslím svoji představu. Poté stěnu vložím do terária a přilepím silikonem v několika bodech k zadní i boční stěně terária. Přitisknu ji a nechám lepidlo zaschnout. Jakmile nám přilepená polystyrenová deska zaschla, můžeme se z radosti pustit do tvoření dle vlastní fantazie.


 

  • Tvarování provádíme pajkou, do kterého upevníme očko z měděného drátu. Po zahřátí pajky lehce vykrajujeme na polystyrenové stěně potřebné tvary. Změnou tvaru očka je možné vykrojit z polystyrenu jakýkoliv tvar, záleží na naší tvořivosti a fantazii.


 

  • Poté si připravíme nátěrovou hmotu – lepidlo na dlažbu a obklady, necháme odstát asi 15 minut a můžeme se pustit do natírání polystyrenu, místo vedle místa. Po natření necháme zaschnout. Nátěrovou hmotu nanášíme v 5 vrstvech a do poslední vrstvy přidáme lepidlo DUVILAX BD-20.


 

  • Podle vlastní úvahy lze pro obarvení pozadí použit vodou ředitelné barvy, nejlépe na dětské hračky. My používáme Balakryl Uni, které jsou v různých odstínech. Barvu natíráme štětcem nebo-li stříkáme ve dvou vrstvech. Po zaschnutí natřeme lepidlem Duvilax s ředěný vodou místo vedle místa, dle vlastní fantazie. Můžeme opískovat barevným pískem, ale musíme dbát na to, aby nám zředěné lepidlo nezaschlo, protože písek by již nedržel.


 

  • Nejdůležitějším faktorem pro správnej chov je správné osvětlení a teplota v terariu. Podle velikosti terária si pořizujeme i světla. My používáme trubice pro osvětlení, uvb Sun Lux 50w nebo 70w s předřadníkem a tepelnou žárovku.


 

  • Již se blížíme ke konci, kde nám schází nalepit obvodové lišty pro usazení skla. Lišty lepíme lepidlem Mamut. Naměřené a nařezané skla vložíme do lišt a můžeme nastěhovat jedince.