Jdi na obsah Jdi na menu

Chov švábů

 Blaptica dubia (Šváb argentinský)

Tento druh švába , nedokáže lézt po skle ani umělé hmotě, takže nehrozí uniknutí švábů z chovných nádob. K rozmnožování a zdárnému vývoji potřebují šváby argentinští teploty nad 28°C-30°C, takže ani při úniku není příliš velká šance zamoření objektu.Dosahují velikosti 3,5-4cm. Samci jsou štíhlejší, lehčí mají kratší tělo a křídla jim přesahují zadeček. Samice mají pouze náznaky křídel.  Nevydávají zápach, proto jsou u většiny ještěrů oblíbenou potravou.
 
Nádoby na chov
Švábi lze chovat v plastových i skleněných nádobách, tyto nádoby nemusejí být vybavené víkem pokud se nechá přibližně 10 cm velký okraj, ovšem nádoba s víkem je lepší. Švábi potřebují úkryt ,takže do plastové krabice naskládame plata od  vajec. Nezapomeňme udělat větrání  vyřezáním  víka a přiletujeme  kovové „muší“ pletivo. V teplejším prostředí je jejich vývin rychlejší, ale také mnohem dříve umírají. Při průměrných teplotách 28-30° šváby žijí až 1 rok, ale při průměrných teplotách nad 32°C  švábi umírají již po 3 - 4 měsících.
 
Potrava
U potravin , je to docela jednoduché . Vše, co je dobré pro vaše agamy , je dobré pro švába . Švábi budou jíst cokoliv . Pečivo , granule pro psi a kočky, ovesné vločky , zelenina , ovoce . Švábi potřebují vodu k životu , takže ovoce a zelenina. Můžeme podávat vodní gel pro bezobratlé živočichy - zabrání utonutí během pití. 
 
Rozmnožování
Samice nosí ootéku v těle dokud se mláďata nevylíhnou. To trvá dva měsíce a počet mladých kolísá mezi 20-50 mladými. Po vylíhnutí mají nymfy 4,5-6mm a dospělci  je nepožírájí. Nejlepší je zkrmovat jejich po svlečení. 
 
dsc_3244.jpg
 
 

Příspěvky

Foto samec a samice

18. 1. 2014