Jdi na obsah Jdi na menu

Rozmnožování

 


 

Samice a samec by měli mít stejnou velikost a věk kolem jednoho roku. Předtím, než vložíme samici k samci do terária nebo mimo terárium se ujistíme zda jsou oba fit. Pohlavně zralý samec je připraven k chovu , když jeho vousy ztmavnou. Kýve hlavou a dupe předními nohami, aby si získal pozornost samice . Pronásleduje samici po celém výběhu. Zakousne se samici do krku při pokusu o páření a zasune hemipenis do kloaky samice .Tahle akce probíhá chvilku, potom můžeme samici odebrat a vložit zpět do svého.

Samička by měla mít hodně vyváženou stravu s dostatečným množstvím vápníků . Samice musí být v bezvadném stavu, protože chov, vývoj vajíčka a pak kladení vajíček (snůška ) bere hodně metabolické energie .

Po 14 dnech je samice velmi tlustá a jdou již cítit vajíčka. Samice přestane jíst a neustále hrabe.

Připravíme ji kladiště tak, že do rohu terária dáme velké množství mokrého písku.To může trvat až týden než vyklade vejce. Jakmile jsou vejce vykladená vezmeme samici a dopřejeme ji koupel. Inkubujeme pouze dobrá vejce

Inkubátor

Inkubátor slouží k zajištění otimální teploty a vlhkosti pro oplodněná vajíčka. Teplota, kterou musíme pro inkubaci zajistit by měla být 27-29˚C.  Pro inkubaci vajíček by měl vždy vermikulit vlhký,  aby nedošlo k jejich vysušení, v nádobě kde máme uložená vajíčka zahrabané do 2/3 vermikulitu, nikdy nesmí být nadbytečná voda, kterou vermikulit nevstřebá .  Vlhkost kontrolujeme nejméně 2krát do týdne a zvyšujeme opatrným vlhčením po okrajich nádobí kde máme vajíčka uložené – nikdy nerosíme přímo na vejce!!! Pokud některá z vajíček přesto začnou plesnivět, okamžitě jej odstraníme, aby se plíseň nerozšiříla. U vajíček dochází ke zvětšení objemu a s tím musíme počítat patřičné vzdálenosti jednotlivých vajec od sebe. Líhnutí se projevuje „ pocením“ vajec a následnému scvrkavání. Jakmile mládě protrhne vaječný obal, necháme jej samo vylézt na svět. Nikdy nepomáháme. Někdy se stáva,že mládě má ještě nevstřebánej žloutkovéj váček. V téhle situaci, necháme mládě ještě v inkubátoru do doby, kdy jej nevstřebá. Pokud  pak mládě neprotrhne vaječný obal do pěti dnů, je pravděpodobné ,že je mrtvé. Mláďata se líhnou postupně a to i v dosti časovém odstupu. Mládě po vylíhnutí měří 8 – 10cm. Vylíhnuté mláďata bez žloutkových váčku můžeme přemístít do odchovného terária, která máme pro mláďata zajištěné.  Teplota, kterou musíme pro inkubaci zajistit by měla být 27-29˚C. Doba inkubace se pohybuje přibližně od 60 – 90dnů.