Jdi na obsah Jdi na menu

Chlamydosaurus Kingii

Chlamydosaurus Kingii (Agama límcová)

  • Žije v severní a severozápadní Austrálii a na jihu Nové Quineje. S oblibou šplhá na vysoká termiti hnízda a na stromy. Dospělí samci dorůstajídélky 80 – 90cm, z čehož ovšem dvě třetiny připadají na ocas. Samičky bývají menší. Tělo mají tyto agamy pokryté drobnými šupinami,na hřbetě mají nízký hřebínek ze zvětšených šupin. Zbarvené jsou žlutohnědé s tmavším vzorováním, hrdlo a hruď mají černé.
  • Typickým znakem agam límcových je kožní záhyb na hrdle, který můžou za pomocí svalů rozprostřít v jakési okruží podepřené chrupavkami. Tento límec s poloměrem až 15cm bývá výrazně zbarvený (skvrnitě oranžový, červený a hnědý a za normálních okolnostech ho nosí agama přitisknutý ke krku,takže není na jejím  těle vůbec patrný). Roztahuje ho jen při zastrašování nebo zesílení momentu překvapení  při setkání s nepřítelem. Svou exibici někdy zdůrazní úderem svého bičovitého ocasu a pak se obvyklé dá na útěk, přičemž běží pro dosažení vyšší rychlosti krátší vzdálenost po zadních nohou.
  • Agamy límcové se živí nejrůznějším hmyzem ( mravenci, brouky, švábi, svrčci, sarančaty, zophobasy). Chováme je v párech v teráriu o rozměrech 200x80x130cm. Jako substrát písek s rašelinou, zařízení tvoří svislé umístěné větve. Tyto agamy vyžadují vyšší intezitu osvětlení plnospekrální zářivkou, UVB výbojkou . Teplota pod zdrojem by měla dostahovat 40 - 45˚, v teráriu však musí být také chladnější místa o 10 - 15˚chladněji . V noci může dojít k poklesu teploty na pokojovou spojený s mírným večerním porosením.
  • Doporučuje se zhruba 1 -2 měsíční období zimního klidu při teplotě 17 - 20˚. Krátce po návratu k běžné aktivitě obvykle dochází u agam k páření a zhruba za 5 týdnu ke snůšce. Samice kladou ve třech snůškách po 10 – 15 vejcích, které samičky zahrabavájí. Vejce inkubujeme při teplotě 28 - 31˚, při které se mláďata líhnou po 72 – 90 ve velikosti 13 – 16cm. Společný odchov mláďat je možný maximálně do věku 4 měsíců, pak je nutné rozdelit je tak,aby v každé skupince zůstal jen jediný samec.
  •  

  •